Szkolenia w duchu edutainment to aktywne i głębokie doświadczenia oparte na grach, a potem rozpracowywane warsztatowo poprzez dyskusje, studia przypadku i pigułki wiedzy o skutecznych zespołach i zarządzaniu.
Do szkoleń podchodzimy nietypowo. Niezależnie od tego, czy dotyczą one sfery team building, czy zarządzania projektami, zawsze stawiamy na innowacyjność i kreatywność. By zapewnić atrakcyjność i dynamikę tych „wydarzeń rozwojowych”, często przenosimy salę konferencyjną w plener, a ćwiczenia i scenki zamieniamy na interaktywne gry. Szkolenia oparte na grach dają pracownikom szansę na naukę przez działanie i doświadczenie (tzw. Experiential Learning).
Większość naszych szkoleń opiera się o następujące interaktywne formy, gdzie kluczem jest maksymalizacja zaangażowania uczestników:
Symulacje opierają się na nowoczesnym podejściu do nauki. Gry symulacyjne są czymś zupełnie nieporównywalnym do tradycyjnych, pasywnych metod edukacji. Pozwalają samemu doświadczyć emocji związanych z grą z negocjacji, grą w biznes i zobaczyć konsekwencje swoich decyzji. Jedno takie doświadczenie jest warte więcej niż wiele miesięcy tradycyjnej nauki. Nie tylko dlatego, że to porcja skondensowanej i praktycznej wiedzy. Jeszcze ważniejsze jest to, że gra biznesowa wzbudza zainteresowanie, które pracuje długo po zakończeniu symulacji. Uruchamia w ludziach chęć dalszego zgłębiania tematu, wymiany informacji oraz doświadczeń. Ponadto gra szkoleniowa sprawia, że zaczynają zupełnie inaczej patrzeć na firmę, w której pracują.
Warsztaty moderacyjne i facylitacje oparte są o metody kreatywnego rozwiązywania problemów bądź generowania pomysłów. Prowadzą je trenerzy – facylitatorzy oraz konsultanci biznesu. Często warsztat moderacyjny połączony jest z krótką częścią szkoleniową, podczas której uczestnicy, już poza kontekstem swojego problemu, poznają zastosowane wcześniej metody. Dzięki temu mogą z nich w przyszłości samodzielnie korzystać, już bez wsparcia trenera. W ramach części teoretycznej proponujemy m.in. szkolenia motywacyjne dla pracowników, a także szkolenia z komunikacji w zespole.
Są tematy, w których, by osiągnąć efekt szkoleniowy, trzeba maksymalnie pobudzić empatię uczestników, zaangażować ich do współodczuwania oraz doświadczania własnej reakcji na różne sytuacje. W takich przypadkach dobrze sprawdza się drama – metoda angażująca, dająca „żywe doświadczenie” i wywołująca silne emocjonalne wrażenia. Drama pobudza ciekawość, skłania do samodzielnego wyciągania wniosków. Nie pozostawia nikogo obojętnym. O tym jak głęboko grupa ma potrzebę wejść w metodę dramową decydują sami zainteresowani. Można narzędzi dramowych używać do przepracowywania głębokich konfliktów, czy trudnych relacji, ale można również traktować je z przymrużeniem oka… jako ekspresyjną formę uczenia się w zabawie.
Teambuilding zakończony szkoleniem to mocna mieszanka rozwojowa dla każdego, niezależnie od poziomu w hierarchii organizacji. Daje on uczestnikom głębokie doświadczenie, które świetnie można wykorzystać jako podstawa szkolenia integracyjnego. Sytuacje, z jakimi zetknęli się uczestnicy w trakcie gry – ich dylematy, zachowania, podejmowane decyzje, interakcje w zespole – to wszystko może stanowić żywy materiał spożytkowany w sesji omówieniowej po programie. Warsztat moderowany, sesja team-coachingowa – to najczęstsze formy rozwojowe, które wykorzystujemy, by uczestnicy zakończyli to przeżycie wartościową refleksją.